Zmorą niemal każdego właściciela jest porządek w samochodzie. Nie ma to, jak przywitać pasażerów, czystym i zadbanym wnętrzem. Nie tylko wzmacnia to efekt wizualny czy komfort jazdy, ale także stan techniczny samochodu, a nawet bezpieczeństwo na drodze. Latem na butach wnosimy kurz i pył, a jesienią i zimą śnieg oraz wodę. W tym czasie bardzo łatwo o zabrudzenia oryginalnej wykładziny samochodu. Na szczęście z pomocą spieszy nam pewien bardzo przydatny wynalazek — dywaniki samochodowe.
Postanowione. Kupujemy dywaniki do swojego auta, jednak które wybrać? Na rynku przecież jest dostępna niezliczona liczba modeli, kształtów i materiałów, z których wykonane są popularne wycieraczki do samochodu. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?
Dywaniki samochodowe, który rodzaj wybrać?
Udając się do sklepu z artykułami do samochodu, od razu przytłacza nas ilość dostępnych dywaników. Chodzi jednak o to, by były jak najskuteczniejsze i jak najlepiej chroniły wnętrze naszego pojazdu. Należy więc dobrze rozważyć, czego od dywanika będziemy oczekiwać i wybrać taki, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Rynek oferuje kilka wariantów:
▶ Dywaniki gumowe — ten rodzaj dywaników jest wykonany z tworzywa sztucznego i najczęściej możemy natrafić na niego w kolorze czarnym. To rozwiązanie ma bardzo wielu zwolenników, ze względu na praktyczność zastosowania. Podstawową zaletą dywaników gumowych jest fakt, że nie przepuszczają one wody. Nawet w czasie ulewnego deszczu, wnętrze samochodu będzie bezpieczne. Nie musimy się także martwić zabrudzonymi butami — dywaniki bardzo łatwo wyczyścić. Można to zrobić na myjni, w trakcie czyszczenia pojazdu. Wystarczy zmyć zabrudzenia odpowiednim detergentem i zostawić do wyschnięcia. Brzmi wspaniale, prawda? Co więcej, na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje dywaników gumowych – dywaniki korytkowe i dywaniki standardowe.
▶ Dywaniki korytkowe potrafią nagromadzić naprawdę spore ilości wody. Wyposażone są w różnej wysokości rant, który uniemożliwia wylewanie się wody. Niektóre modele posiadają mniejsze rowki, pomiędzy które wlewa się woda. Jest to zdecydowanie najbardziej praktyczny rodzaj dywaników. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości guma, z jakiej zostały wykonane, jest odporna na ścieranie, plamy oleju i wszystkie rodzaje zabrudzeń. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy często mają styczność z brudem.
Innym wariantem dywaników gumowych są dywaniki standardowe. Nie posiadają one na obrzeżach rantu, przez co są w stanie pomieścić mniej wody. W czasie mocnego deszczu wystarczy je co jakiś czas opróżniać. Brak rantu jest też pewnego rodzaju atutem, ponieważ dzięki temu, dywaniki wyglądają estetyczniej. Dostępne jest wiele wzorów i kształtów, jest więc z czego wybierać.
Co wyróżnia dobry dywanik gumowy? Przede wszystkim jego grubość, to jest właśnie najważniejszy parametr tego typu dywaników. Ponadto, powinniśmy dobrać kształt odpowiedni do naszego modelu samochodu. Szczególnie ważny jest dywanik kierowcy, ponieważ w żadnym wypadku nie może on przeszkadzać osobie kierującej ani blokować pedałów w pojeździe.
Wbrew pozorom nie posiadają one nieprzyjemnego zapachu, a niektóre modele mogą wydzielać zapach wanilii!
▶ Dywaniki welurowe — wybierane są głównie ze względu na atrakcyjny wygląd. Doskonale chronią oryginalną wykładzinę, a same przy tym bardzo ładnie wyglądają.
W dywanikach welurowych oprócz koloru obszycia możemy wybrać także spód i gramaturę dywanika. Najlepiej wybrać gramaturę nie mniejszą niż 2000 g/m3. Im jest ona wyższa, tym lepszej jakości jest dywanik. Im lepszy dywanik, tym odporniejszy będzie na wnikanie wszelkich zanieczyszczeń, a także na przetarcia i blaknięcie koloru. Spód może być wykonany z litej gumy, która zapobiega przesuwaniu się dywanika i wpływa na trwałość wycieraczki.
Takie dywaniki są jednak droższe od takich, w których zastosowano gumowy granulat. Dywaniki z granulatem są tańsze, niestety ich wadą jest to, że ów granulat z czasem się kruszy i traci swoje wcześniejsze właściwości.
Na który rodzaj dywaników się zdecydować?
Nie można zapominać o tym, że dywaniki oferowane przez naszą firmę są dostosowane do dowolnego modelu samochodu. Wystarczy, że odwiedzisz stronę naszego sklepu i wybierzesz model swojego pojazdu, a po chwili ukażą się przed Tobą najciekawsze propozycje!
Analizując wady i zalety zarówno dywaników gumowych, jak i tych z weluru, nie trudno stwierdzić, że najlepiej wyposażyć się w obydwa zestawy. Gumowe doskonale sprawdzą się zimą i na jesień — będą dobrze chroniły tapicerkę przed wilgocią, a wykładzina nie zawilgnie.
Latem, będziemy cieszyć się dywanikami welurowymi, które zwyczajnie wystarczy od czasu do czasu wytrzepać. Niewątpliwe, nasz samochód zyska na wyglądzie w czasie letnich wypadów. Mając obydwa zestawy dywaników, wystarczy raz, czy dwa razy do roku je wymienić i cieszyć się funkcjonalnością oraz porządkiem w samochodzie.