Nie ma osoby, której nie zależałoby na utrzymaniu lakieru w idealnym stanie. W latach 90-tych ubiegłego wieku, w motoryzacji zaczęto używać do tego folię ochronną marki 3M , która chroni powłokę przed zarysowaniami, odpryskami od kamieni i owadów, przebarwieniami czy nawet drobnymi otarciami. Produkt bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat, ponieważ zadbany lakier nie tylko sprawia, że auto lepiej się prezentuje, ale również oklejenie auta jest inwestycją, którą odzyskuje się przy sprzedaży pojazdu.
Jak przygotować się do oklejania?
Najważniejsze jest żeby auto było bardzo dokładnie wyczyszczone, osuszone oraz odtłuszczone (może być płynem do mycia szyb na bazie alkoholu izopropylowego). Jakiekolwiek ziarenko piasku, czy nawet włos może zniweczyć włożony przez nas trud. Równie istotne jest, aby całą czynność wykonać w czystym, zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze od 13 do 32 stopni Celsjusza. Nie musi być chirurgicznie czysto, ale unoszący się kurz czy sadza może wpłynąć na końcowy efekt. Warto również pamiętać o dokładnym umyciu rąk, lub założeniu gumowych rękawiczek.
Preparat do zraszania karoserii
Folię Scotchgard przyklejamy na mokro, oznacza to że spryskujemy element karoserii roztworem, który bardzo łatwo wykonać w domu. Potrzebne będą jedynie woda destylowana i delikatny detergent (w proporcjach 3-5 kropli na litr wody) oraz butelka z rozpylaczem, do której przelejemy preparat.
Jak okleić auto folią ochronną?
Na początek należy przygotować wszystkie niezbędne materiały. Zaczynamy oczywiście od folii, przy liczeniu ilości metrów bieżących potrzebnych do oklejenia warto zamówić o 10-15% więcej, lepiej żeby nie brakło materiału zanim skończymy. Bardzo ostry nóż tapicerski, raklę, oraz opryskiwacz z roztworem.
Oklejany element należy obficie zrosić przygotowanym roztworem, po czym nałożyć folię, opryskać z zewnątrz w celu nadania poślizgu i dociskać pewnymi ruchami raklą, od środka do zewnątrz. Celem tego, jest wypchnięcie całego roztworu poza krawędzi danego fragmentu. Gdyby jednak zostały jakieś bąble powietrza należy odchylić folię i ponowić proces. Gdy folia dobrze przywiera, należy pewnym ruchem odciąć nadmiar, uważając aby nie uszkodzić lakieru (można również obrysowywać elementy na folii i docinać ją przed naklejaniem).
Czy można samemu okleić auto folią 3M Scotchgard?
Oczywiście, że można! Jest to dużo łatwiejsze niż w przypadku folii do zmiany koloru auta, ponieważ wykonuje się to na mokro i samej folii się nie podgrzewa. Co więcej folia jest przezroczysta, więc ewentualne niedoskonałości nie będą rzucały się w oczy.
Poniżej przesyłamy listę niezbędnych rzeczy oraz przesyłam link do filmu gdzie wykonują to profesjonaliści:
– Folia ochronna 3M
– Rakla
– Nożyk tapicerski
– Opryskiwacz
– Gumowe rękawiczki
– Woda destylowana